VRRC

Rally

Rally

2019-10-25 Algutsrum

Då är vi hemma igen efter Polkatrofen. Vi slutade på en 3:de plats totalt bland
VOC/Grp f A B C, samt 2:a bland C förarna samt 15:de totalt.
Vi lyckades även köra till oss en sträckseger på sista sträckan bland
VOC/Grp f A B C förare så det var ju lite kul iallafall.

Jag var inte alls nöjd med fästet på ss 1 och 2. 3an kändes bättre och
det visade sträcktiden med Incarfilmerna kommer strax upp på min
Youtubekanal Wallin Motorsport.

Rally

2019-08-31

 Vetlanda förare i toppen på Skilling 500 Grattis.


Stefan Ottosson med Sofie Adolfsson vann Grupp E A-B förare
Emil Friman med Jörgen Samuelsson vann Ungdomsklassen
Urban Borg med Marika Andersson deltog i Grupp H A-förare
Elinor Thörnberg åkte med Åke Kjellgren till en 4 de plats i A förare 4 WD
Hampus Wallin med Christian Gustafsson slutade 6 a i Grupp F C-förare

 

Rally

2019-08-19

I dag den 24/8-19 gick Badhotellsrallyt runt Tranås med bra resultat av klubbmedlemmar


Hampus Wallin med Robin Thörnberg som bisittare körde till sig en andra plats
i Grupp F C-Förare samt Nathalie Bernström lotsade Mattias Engfeldt
Wäxjö MS till en tredje plats i samma klass



Polkatrofén

2019-09-28 

Då är vi hemma igen efter Polkatrofen. Vi slutade på en 3:de plats totalt bland
VOC/Grp f A B C, samt 2:a bland C förarna samt 15:de totalt. Vi lyckades även köra till oss
en sträckseger på sista sträckan bland VOC/Grp f A B C förare så det var ju lite kul iallafall.

Jag var inte alls nöjd med fästet på ss 1 och 2. 3an kändes bättre och det visade
sträcktiden med Incarfilmerna kommer strax upp på min Youtubekanal Wallin Motorsport.

Gruvrundan

2019-09-21

Lite klubb resultat från Rallyt i Åtvidaberg, Gruvrundan
Marika Andersson bisatt Simon Johansson till seger i Grupp F A-B förare, Emil Friman med.

TV Svängen

2019-09-14

Lite Rally resultat 14/9 2019 Tv Svängen Hörby Emil Friman med
Jörgen Samuelsson vann Ungdomsklassen med ”stor” marginal Marika Andersson 
åkte med Berndt Holgersson till sig en 3 dje plats i C Förare 2WD,  
Oscar Almqvist åkte med Jim Nilsson till 5 plats I Voc A-förare

Elinor Thörnberg åkte med Åke Kjellgren till sig en 6 plats I A förare 4 WD

Klappjakten i Ydre vann Nathalie Bernström som bisittare till Mattias Engfeldt
klass Voc Grupp F C förare precis före Hampus Wallin och Robin Thörnberg

 

Grattis alla klubbmedlemmar!

Skilling 500

2019-08-31

 Vetlanda förare i toppen på Skilling 500 Grattis.


Stefan Ottosson med Sofie Adolfsson vann Grupp E A-B förare
Emil Friman med Jörgen Samuelsson vann Ungdomsklassen
Urban Borg med Marika Andersson deltog i Grupp H A-förare
Elinor Thörnberg åkte med Åke Kjellgren till en 4 de plats i A förare 4 WD
Hampus Wallin med Christian Gustafsson slutade 6 a i Grupp F C-förare

 

Badhotellsrallyt

2019-08-19

I dag den 24/8-19 gick Badhotellsrallyt runt Tranås med bra resultat av klubbmedlemmar


Hampus Wallin med Robin Thörnberg som bisittare körde till sig en andra plats i
Grupp F C-Förare samt Nathalie Bernström lotsade Mattias Engfeldt Wäxjö MS
till en tredje plats i samma klass

Resultat

Polkatrofén

2019-09-28 

Då är vi hemma igen efter Polkatrofen. Vi slutade på en

3:de plats totalt bland VOC/Grp f A B C, samt 2:a bland

C förarna samt 15:de totalt. Vi lyckades även köra till oss en

sträcksegerpå sista sträckan bland VOC/Grp f A B C förare

så det var ju lite kul iallafall.

Jag var inte alls nöjd med fästet på ss 1 och 2. 3an

kändes bättre och det visade sträcktiden med Incarfilmerna

kommer strax upp på min Youtubekanal Wallin Motorsport.

Nytt!

Gruvrundan

2019-09-21

Lite klubb resultat från Rallyt i Åtvidaberg, Gruvrundan
Marika Andersson bisatt Simon Johansson till seger

i Grupp F A-B förare, Emil Friman med.

Nytt!

TV Svängen

2019-09-14

Lite Rally resultat 14/9 2019 Tv Svängen Hörby Emil Friman med
Jörgen Samuelsson vann Ungdomsklassen med ”stor” marginal Marika Andersson 
åkte med Berndt Holgersson till sig en 3 dje plats i C Förare 2WD,  
Oscar Almqvist åkte med Jim Nilsson till 5 plats I Voc A-förare

Elinor Thörnberg åkte med Åke Kjellgren till sig en 6 plats
I A förare 4 WD Klappjakten i Ydre vann Nathalie Bernström 
som bisittare till Mattias Engfeldt klass Voc Grupp F C förare
precis före Hampus Wallin och Robin Thörnberg

 

Grattis alla klubbmedlemmar!

Nytt!

Skilling 500
2019-08-31

 Vetlanda förare i toppen på Skilling 500 Grattis.


Stefan Ottosson med Sofie Adolfsson vann Grupp E A-B förare
Emil Friman med Jörgen Samuelsson vann Ungdomsklassen
Urban Borg med Marika Andersson deltog i Grupp H A-förare
Elinor Thörnberg åkte med Åke Kjellgren till en 4 de plats i A förare 4 WD
Hampus Wallin med Christian Gustafsson slutade 6 a i Grupp F C-förare

 

Badhotellsrallyt

2019-08-19

I dag den 24/8-19 gick Badhotellsrallyt runt Tranås
med bra resultat av klubbmedlemmar


Hampus Wallin med Robin Thörnberg 

som bisittare körde till sig en andra plats i
Grupp F C-Förare samt Nathalie Bernström 

lotsade Mattias Engfeldt Wäxjö MS
till en tredje plats i samma klass